شکستن دندان

گروه خبری دندانک
نویسنده: دکتر گلرخ ثریا، دندان‌پزشک زیبایی و ایمپلنت


کافي است شما در يک تصادف اتومبيل سرتان به فرمان بخورد و دندان هاي جلويي تان بشکند يا کودک شما وقتي مشغول ورزش و بازي در پارک يا اسکيت سواري است ناگهان به زمين بخورد و دندانش لب پر شود...
در اين شرايط هر کسي نگران مي شود و تلاش مي کند هر چه سريع تر خود را به يک دندان پزشک برساند و دندانش را ترميم کند. بسياري از بيماران فکر مي کنند بايد دندان لب پر را تراشيد و روکش کرد ولي اين باور غلط است. در اغلب اوقات دندان پزشکان مي توانند با انجام يک درمان زيبايي روي دندان شکسته و لب پرشده شما آن را به حالت اوليه اش بازگردانند. اين ترميم هاي زيبايي با مواد همرنگ دندان انجام مي شود و اصلا کسي متوجه نمي شود که دندان شما، دنداني ترميم شده است. در دنياي دندان پزشکي ترميمي و زيبايي مواد مختلف و جديدي به بازار آمده اند که دست دندان پزشکان را براي اين ترميم ها باز گذاشته اند. با دکتر کسري طبري، متخصص دندان پزشکي ترميمي و زيبايي و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي، درباره همين موضوع حرف زده ايم.
▪ آقاي دکتر! اصلا چرا دندان هاي جلويي لب پر مي شود؟
مهم ترين دليل لب پر شدن دندان هاي جلويي، ضربه خوردن يا همان تروما است که اين تروما مي تواند انواع مختلفي داشته باشد از خيلي خفيف تا خيلي شديد که در مواردي که ضربه خوردن خيلي شديد باشد ممکن است بيمار نياز به درمان هاي پيچيده تري داشته باشد. در مواردي که ضربه خوردن خفيف است ما با لب پرشدن دندان ها مواجه مي شويم.
▪ آن وقت بايد دندان ها را روکش کرد؟
در اين موارد در صورتي که ريشه آسيب نديده باشد و دندان در جاي خود تکان نخورده باشد با درمان هاي خيلي محافظه کارانه مي توانيم اقدام به ترميم دندان کنيم. نکته اي که خيلي مهم است اين است که از هرگونه درمان هاي تهاجمي مثل روکش و... بايد صد درصد اجتناب کرد.
▪ پس چرا برخي دندانپزشکان اين دندان ها را روکش مي کنند؟
متاسفانه چون تنظيم رنگ و درآوردن آناتومي در اين مناطق دشوار است بنابراين همکاران دندان را تراش مي دهند و آن را روکش مي کنند در حالي که اصلا نيازي به روکش ندارد و مي توان به کمک مواد همرنگ دندان که به اصطلاح به آنها کامپوزيت گفته مي شود دندان را خيلي خوب و زيبا اصلاح و به طور دقيق ترميم کرد. در رابطه با مراقبت هاي بعد از ترميم در اين موارد که ما با مواد کامپوزيت دندان هاي لب پر شده را ترميم مي کنيم در ادامه فقط بايد چند نکته رعايت شود. طي ۲۴ ساعت يا ۴۸ ساعت اول بيمار از خوردن مواد غذايي رنگي اجتناب کند. بيمار بايد از گاز زدن پرهيز کند و از همه مهم تر اين است که هر ۳ تا ۴ ماه يکبار به دندان پزشک خود مراجعه کند و اين کامپوزيت هايي که روي دندان انجام شده است را پاليش کند.
▪ منظور تان از پاليش کردن چيست؟
پاليش کردن همان صاف و صيقلي شدن سطح دندان است چون بعد از مدتي خطي بينابين ناحيه کامپوزيت ها و دندان ايجاد مي شود که ممکن است نماي خوشايندي نداشته باشد و ما با تغيير رنگ مواجه شويم بنابراين با مراجعه مرتب و منظم به دندان پزشک هر چند ماه يکبار مي توانيم همواره کيفيت و زيبايي اين کامپوزيت ها را حفظ کنيم.
▪ مراحل اين ترميم چگونه است؟
درباره مراحل ترميم بايد گفت پس از اينکه تماس هاي دنداني چک شد دندان پزشک يک مقدار لبه هاي مينايي را صاف مي کند و به کمک اسيد مينا را متخلخل مي کند و يک لايه باندينگ يا چسب مي زند و اين باندينگ را سفت مي کند و بعد کامپوزيت ها را لايه لايه روي يکديگر قرار مي دهد و با نور اين لايه ها را سفت مي کند و بعد از اينکه اين کارها انجام شد پزشک با کمک فرزهايي اين لايه ها را صاف و صيقلي مي کند.
▪ عادت هاي دهاني لطمه اي به اين ترميم ها نمي زند؟
در اين بيماران بايد دقت کرد که آنها هيچ گونه عادت هايي مانند ناخن جويدن، يخ خوردن، دندان قروچه، فشار دادن دندان ها روي هم و... نداشته باشند زيرا اگر بيمار اين گونه عادات را داشته باشد احتمال شکسته شدن دندان کامپوزيتي وجود دارد.
▪ دلايل اصلي شکستن اين ترميم ها در آينده چيست؟
ما دو دليل اصلي براي شکستگي هاي بعدي اين ترميم ها داريم. اول اينکه مراحلي که دندان پزشک انجام داده است اشکالي داشته است يا اينکه بيمار نيروهاي خيلي زياد و سنگيني دارد که روي اين ترميم ها اعمال مي کند و باعث شکستگي آنها مي شود.

 

توسط : admin | تاریخ : 1397/07/18 | نظرات