راه‌‌های کاهش اثر شیرینی‌ها بر دندان

گروه خبری دندانک
نویسنده: دکتر گلرخ ثریا، دندان‌پزشک زیبایی و ایمپلنت


این ملکول‌ های کوچک قند هستند که با تحریک جوانه‌ های چشایی زبان باعث ایجاد احساس خوشایند درک طعم شیرینی می ‌شوند ولی در همین لحظه این ملکول‌ های قند توسط میکروب ‌های دهان شما به اسید تبدیل می‌ شود و تولید این اسید عامل اصلی پوسیدگی دندان‌ های شما می ‌شود.بنابراین شاید آن قدرها هم که فکر می ‌کنیم قند‌ها شیرین نیستند!
اگرچه به طور کلی می ‌توان قند‌ها را عامل اصلی رشد باکتری ‌های مُضر در دهان دانست، با این حال امروزه مصرف مواد قندی اجتناب ‌ناپذیر است. بنابراین رعایت این چند توصیه عملی باعث کاهش اثرات مُضر قندها بر دندان ‌ها می شود.

تعداد دفعات مصرف مواد قندی را کاهش دهید:

بعد از هر بار مصرف مواد قندی بین ۲۰ تا ۶۰ دقیقه میکروب‌ های دهان فعال شده و اسید تولید می ‌کنند، بنابراین بهتر است مصرف مواد قندی را به وعده‌های اصلی غذا یا به یک یا دو میان وعده محدود کنید و در همان وعده مقدار مورد نظر از شیرینی را مصرف کرده و سپس دندان‌ های خود را مسواک بزنید. هرگز مواد شیرین مثل آبنبات را برای مدت طولانی در دهان نگه ندارید.

دندان‌ های خود را با آب بشویید:

اگر در محل کار یا مهمانی امکان مسواک زدن بعد از مصرف مواد قندی را ندارید، حتما دهان خود را به خوبی با آب بشویید تا دیگر طعم و باقی مانده ی شیرینی را احساس نکنید. به یاد داشته باشید که باقی ماندن طعم شیرینی در دهان به معنای ادامه تولید اسید توسط باکتری ‌ها است.

آدامس های بدون قند(sugar free) را استفاده کنید:

می ‌توانید با مصرف آدامس‌ های بدون قند تا حد زیادی دندان‌ های خود را تمیز کنید. با حرکات جویدن و افزایش ترشح بزاق حین مصرف این آدامس‌ ها بقایای مواد غذایی از روی دندان ‌ها پاک می‌ شوند و هم چنین زایلیتول موجود در این آدامس‌ ها مانع تولید اسید توسط باکتری ‌ها می ‌گردد.

سیب بخورید:

گاز زدن میوه ‌ای نسبتا سفت مانند سیب علاوه بر ماساژ لثه‌ ها و کمک به حفظ سلامتی آن ها باعث می‌ شود بقایای مواد غذایی از روی دندان‌ ها شسته شده و به این ترتیب تا حدی به حفظ بهداشت محیط دهان کمک می ‌کند.

توسط : admin | تاریخ : 1398/01/28 | نظرات