مضرات پستانك براي دندان و گوش کودک

گروه خبری دندانک
نویسنده: دکتر گلرخ ثریا، دندان‌پزشک زیبایی و ایمپلنت


خيلي از پدر و مادرها وقتي براي خريد سيسموني مي‌روند، پستانك را هم در فهرست خريدشان قرار مي‌دهند ولي توصيه پزشکان و دندان‌پزشکان اين است كه از خريد پستانك صرف نظر كنيد، ‌چون ضررهاي مكيدن پستانک براي كودك خيلي بيشتر از منافع كوتاه‌مدت آن است.
پستانك حتي ممکن است در سخن گفتن كودك اختلال ايجاد كند و نظم دنداني او را به هم بزند.
شايد شما عادت داشته باشيد تا كودك تان گريه كرد پستانك و يا شيشه شير را در دهانش بگذاريد، ولي با اين كار به كودك تان خيانت كرده‌ايد. مكيدن انگشت، پستانك و سرشيشه به علت تاثير روي ساختمان فك و دندان‌ها و جلو آمدن زبان مي‌تواند باعث اشتباه تلفظ كردن كلمات توسط كودك و حتي در بعضي موارد، ايجاد اختلال در بلع شود.
‌به طور طبيعي كودك بايد تا چهار سالگي بتواند تلفظ كلمات را به طور صحيح ادا كند كه البته براي تلفظ صحيح حرف «ر» و «ژ» شايد به زمان بيشتري نياز باشد، زيرا حرف «ر» آخرين حرفي است كه كودك تلفظ آن را ياد مي‌گيرد.
‌كارشناسان گفتار ‌به تمام پدران و مادران توصيه مي‌كنند تا فرزندان خود را از ماه‌هاي اول تولد براي معاينات دوره‌اي و گرفتن شناسنامه سلامت به مراكز توان‌بخشي و درماني ببرند و تلاش كنند پستانك را از فهرست وسايل مورد نياز كودك حذف كنند.
اگر كودك به مكيدن پستانك عادت دارد با كمك دندانپزشك سعي كنيد اين عادت را از سر كودك بيندازيد. ‌البته بيشتر کودکان مکيدن انگشت و پستانک و ديگر اشيا را خود به خود در سنين 2 تا 4 سالگي ترک مي‌کنند و همين باعث مي‌شود که دندان‌ها و فکين دچار آسيب نشود، ولي بعضي از آنها اين عادات را به مدت طولاني تکرار مي‌کنند که ممکن است باعث بي‌نظمي در قوس‌هاي دنداني شده و نيز دندان‌هاي جلو بيرون بزنند.
پستانک و پوسيدگي دندان‌ها
حتما شما هم ديده‌ايد كه برخي مادرها وقتي پستانك كودكشان روي زمين مي‌افتد آن را بر مي‌دارند، در دهان خودشان مي‌گذارند تا احيانا تميز شود و بعد آن را در دهان كوچولويشان مي‌گذارند، ولي دندانپزشكان به شدت با اين كار مخالف‌اند، چون با اين كار باعث پوسيدگي دندان‌هاي‌شيري مي‌شوند. دكترغلامحسين رمضاني، عضو هيات مديره انجمن دندانپزشكان كودكان ايران مي‌گويد: «ميكروب‌هاي مولد پوسيدگي در كنار مواد قندي و تغذيه نامناسب به مرور زمان پوسيدگي‌هاي شديد دنداني را به دنبال دارد.» هم‌زمان با رويش دندان‌ها در كودكان، ميكروب‌هاي پوسيدگي‌زا نيز در دهان شروع به فعاليت مي‌كنند كه هر چه اقدامات بهداشتي ضعيف‌تر باشد، اين ميكروب‌ها فعاليت بيشتري خواهند داشت.
دكتر رمضاني با اشاره به اين ‌باورهاي غلط در خصوص بهداشت دهان و دندان مي‌افزايد: «برخي از مادران نكات بهداشتي دهان و دندان كودك را به خوبي رعايت نمي‌كنند و در مواردي نيز با گذاشتن پستانك يا قاشق کودک در دهان خود به منظور تميز كردن آن، عملا ميكروب‌هاي پوسيدگي‌زا را وارد دهان او مي‌كنند.» اين متخصص در دندانپزشكي كودكان يادآور شد: «مشاهده شده است كودكاني كه مادران آنها از وضعيت بهداشتي مناسبي برخوردار نيستند، بيشتر از ساير كودكان دچار پوسيدگي‌هاي دنداني مي‌شوند»
پستانك و گوش‌درد بچه‌ها
بد نيست بدانيد ‌استفاده از پستانك، مي‌‌تواند علاوه بر خطرات و زيان‌هاي قبلي، احتمال ابتلاي شيرخوار به عفونت‌هاي گوش را ‌نيز افزايش دهد.
به گزارش بي‌بي‌سي، در يك مطالعه كه توسط محققان مركز پزشكي اوترخت هلند انجام شده، مشخص گرديده كودكاني كه از پستانك استفاده مي‌‌كنند، 90 درصد بيشتر از ساير كودكان در معرض خطر ابتلا به عفونت‌هاي مكرر گوش مياني هستند.
پيش از اين، بيشتر پزشكان به‌ طور تجربي اعتقاد داشتند كه استفاده از پستانك، راه ورود انواع باكتري‌هايي است كه باعث عفونت گوش مي‌شوند، اما شواهد پژوهشي نداشتند تا اين كه مطالعه اي جديد انجام شد. در اين مطالعه حدود 500 كودك زير 4 سال، براي مدت 5 سال از لحاظ ابتلا به عفونت گوش مياني بررسي و پيگيري شدند و محققان از مقايسه گروهي كه عادت به مكيدن پستانك داشتند با آنهايي كه اين عادت را نداشتند، به اين نتيجه رسيدند كه اين برداشت تجربي پزشكان صحيح است.
از آنجا كه حلق و گوش، به هم مرتبط هستند، دهان راه خوبي براي ورود باكتري‌ها محسوب مي‌شود، ضمن اينكه اولين عفونت، باعث حساس شدن مجاري و بدن كودك به آن باكتري خاص شده و دوره‌هاي بعدي عفونت را به ‌دنبال دارد. درمان عفونت گوش مياني معمولاً پرهزينه است و عوارض خاص خود را دارد، به همين دليل، تكيه اصلي روي پيشگيري از اين عفونت است.
اگر شيرخواري همزمان هم پستانك مي‌‌مكد و هم به طور مكرر دچار عفونت گوش مياني يا «اوتيت مديا» مي‌‌شود، بهتر است به والدين او توصيه كرد به او پستانك ندهند.
استفاده از پستانك مي‌‌تواند راه خوبي براي ورود عفونت‌هاي گوارشي نيز باشد، چون كودك دائما پستانک‌ را از دهان خود بيرون مي‌‌اندازد و دوباره آن را برمي‌دارد.
شايد اگر بررسي دقيقي روي ‌پستانك‌ها انجام ‌گيرد، مشخص شود كه چه تعداد زيادي از انواع ميكروب‌ها روي آن رفت‌وآمد دارند.


 

توسط : admin | تاریخ : 1397/07/18 | نظرات