ديمون؛ تازه ‌ترين تکنيک ارتودنسي

گروه خبری دندانک
نویسنده: دکتر گلرخ ثریا، دندان‌پزشک زیبایی و ایمپلنت


ارتودنسي يا مرتب کردن دندان ‌ها هم مثل خيلي از اقدامات درماني، دردسر‌هاي خودش را دارد. بعضي ‌ها از دشواري تحمل دستگاه ‌هاي بزرگ ارتودنسي روي صورت و چانه ‌شان گله دارند و بعضي ‌ها هم دوست ندارند وقتي مي‌ خندند، برق فلز‌ها لبخند‌شان را بپوشاند. تحليل ريشه و لقي دندان ‌ها هم از عوارض محتمل پس از مرتب کردن دندان‌‌ ها است.
بعضي‌ ها هم از رفت ‌و آمد‌هاي تمام ‌نشدني به مطب شاکي هستند. اما اخيرا روشي به دنياي ارتودنسي معرفي شده که اين دردسر‌ها را ندارد و مي ‌توانيد در حالي‌ که شما در حال مرتب کردن دندان ‌هاي ‌تان هستيد، با خيال راحت لبخند بزنيد؛ بدون اين که از بابت ظاهر کش ‌هاي رنگي و فلزات نگيني شکل روي دندان ‌هاي ‌تان نگران باشيد. اين سيستم جديد، رفت ‌و ‌‌آمد‌هاي شما را به مطب نيز کمتر مي ‌کند؛ چرا‌ که در کوتاه ‌ترين زمان ممکن، شما به نتيجه دلخواه ‌تان مي ‌رسيد. ديمون (DAMON) نام اين سيستم جديد است.
تکنيک ارتودنسي ديمون، 3 کليد اصلي براي موفقيت خود در روي بيماران دارد و طراحان اين سيستم همين 3 کليد را علت اصلي کوتاه ‌تر شدن زمان درمان، پايداري نتايج، راحتي بيشتر و دستيابي به نتايج سريع ‌تر و پايدار‌تر مي ‌دانند:
نخست اين که در اين سيستم ديگر خبري از آن کش ‌هاي رنگارنگي که هر بار به سيم‌ ها و براکت ‌هاي شما وصل مي‌ کنند نيست، بنابراين شما بدون نگراني از بيرون افتادن اين کش ‌هاي رنگي هنگام لبخند زدن مي‌ توانيد لبخندي زيبا را تجربه کنيد.
براکت ‌ها در اين سيستم به گونه‌ اي طراحي شده‌‌ اند که يک جفت و بست باز ‌شونده دارند که به راحتي مي ‌توان سيم را با باز کردن چفت درون براکت‌ جاي داد و سپس چفت براکت را دوباره بست.
کليد دوم موفقيت ارتودنسي به روش ديمون اين است که سيستم‌ هاي ارتودنسي که در آن استفاده مي‌ شوند، داراي حفاظت بالايي هستند و به گونه ‌اي ساخته شده و شکل داده شده‌ اند که دندان‌ ها را به سرعت حرکت داده و نياز به تنظيم کردن کمتري دارند به همين دليل است که لازم است کمتر در حين درمان به مطب دندانپزشکي براي تنظيم سيم‌ ها و براکت‌ ها مراجعه کنيد.
مزيت سوم تکنيک ديمون اين است که اگر براي رديف کردن دندان‌ هاي تان از اين روش استفاده کنيد، ديگر لازم نخواهد بود که براي به دست آوردن فضاي کافي در فک‌ تان يک يا تعدادي از دندان ‌هاي ‌تان را بکشيد و يا دندانپزشک مجبور نخواهد بود براي به دست آوردن فضا، درز وسط فک بالاي شما را با اعمال نيرو‌هاي سنگين در زمان کوتاه، باز کند تا اندازه قوس دنداني ‌تان بزرگ تر شود.
سيستم ديمون به گونه ‌اي طراحي شده است که شما به آساني بتوانيد اطراف سيم‌ ها و براکت‌ ها تميز کنيد در حالي ‌که در روش ‌هاي معمول، پلاک ‌هاي ميکروبي اطراف کش ‌ها، براکت ‌ها و سيم ‌هاي ارتودنسي جمع مي‌ شوند و رعايت بهداشت دهان را به ويژه‌ براي کودکان کم‌ سن و سال دشوار خواهند کرد.
بيماران به ديمون راغب‌ تر هستند
تا کنون يک ميليون نفر در کشو‌هاي اروپايي و آمريکايي از اين سيستم براي مرتب کردن دندان‌ هاي شان استفاده کرده‌ اند، افزايش اعتماد به نفس، راحتي، درد کمتر و حفظ تناسب ‌هاي صورت در حين درمان، از مزيت ‌هايي است که استفاده‌ کنندگان از اين سيستم براي آن برشمرده‌اند ولي به نظر مي ‌رسد بهترين مزيت آن براي بيماران، راحتي تميز کردن دهان و دستگاه‌ هاي ارتودنسي در اين روش بوده است.
در اين روش طول درمان ارتودنسي حدوداً 6 ماه کاهش مي ‌يابد و اين نيز يکي از امتيازاتي است که مردم به " ديمون " مي ‌دهند.
از آن‌ جايي ‌که در اين روش نيرو‌هاي سبک بر دندان ‌ها وارد مي ‌شود، اکثر بيماران مي‌ گويند که در طول درمان يا مقدار کمي درد و ناراحتي را تجربه کرده‌ اند و يا اصلاً چنين مشکلاتي را احساس نکرده ‌اند.
خيلي از پدر و مادر‌ها دوست ندارند قبل از شروع درمان ارتودنسي تعدادي از دندان‌ هاي کودک ‌شان براي به دست آوردن فضا، کشيده شود، در تکنيک‌ ديمون از آن‌ جايي ‌که حرکت دندان‌ ها و تغييرات استخواني هماهنگ با هم رخ مي ‌‌دهند نيازي به کشيدن دندان‌ ها نيست فقط در تعداد کمي از افراد براي حفظ زيبايي نيم ‌رخ در آينده و حفظ تقارن و بالانس اجزاي صورت شايد کشيدن دندان لازم شود. بنابراين در اين موارد نيز کشيدن دندان براي به دست آوردن فضا در فک انجام نمي ‌گيرد و بلکه فقط براي حفظ زيبايي صورت و لبخند، انجام مي‌ شود.
دستگاه ‌هايي مانند " چانه‌ بند " و غيره که بر روي صورت، چانه و يا سر وگردن بچه‌ ها تکيه دارند، در ارتودنسي کودکان بسيار استفاده مي ‌شوند که به ويژه براي پسر‌بچه‌ هاي شيطان خطر‌آفرين است و مي‌ تواند موجب پارگي صورت آن ها حين ورزش و بازي شود و يا شايد دختر‌هاي کوچک نيز آن را دليلي براي نازيبا کردن چهره خود بدانند، سيستم " ديمون " از اين جهت نيز کودکان را رها کرده است چون در صورت استفاده از اين سيستم، ديگر نيازي به استفاده از دستگاه‌ هاي ارتودنسي خارج دهاني نخواهد بود. در سيستم ديمون از سيستم‌ هاي هوشمندي استفاده مي‌ شود که در دماي بدن فعال مي‌ شوند. اين سيستم‌ هاي هوشمند نيرو‌هايي در محدوده صحيح و کنترل‌ شده اعمال مي ‌کنند.
کدام مطب؟ کدام دندانپزشک؟
شايد سؤال شما اين باشد که براي استفاده از اين سيستم ارتودنسي بايد به کدام دندانپزشک مراجعه کنيد؟ در حال حاضر در تمام دنيا، دندانپزشکان عمومي و متخصصان ارتودنسي که دوره آموزشي اين سيستم را گذرانده باشند، گواهينامه‌ اي دريافت مي ‌کنند که مي‌ تواند بر اساس آن به درمان بيماران ‌شان با استفاده از اين سيستم جديد بپردازند.
چه ‌قدر خرج بر‌مي ‌‌دارد؟
حتماً پرسش بعدي که به ذهن ‌تان خطور مي ‌کند، اين باشد که ارتودنسي با اين روش چه ‌قدر آب مي ‌خورد. حقيقت اين است که دندانپزشک پس از معاينه دهان شما و وضعيت دندان هاي تان، هزينه کلي درمان را محاسبه خواهد کرد. هزينه‌ اي که بايد بپردازيد به روشي که قرار است براي مرتب کردن دندان‌ هاي تان استفاده شود و مدت‌ زمان درمان و ... بستگي دارد.
در حال حاضر در کشور‌هاي اروپايي و آمريکايي هزينه مرتب کردن دندان‌ ها با اين روش، مشابه ساير روش‌ هاي قديمي ‌تر است ولي در کشورمان ارتودنسي با اين روش کمي گران ‌تر از روش ‌هاي معمولي است که اين هزينه بالاتر به مزيت‌ هاي بيشتر اين روش درماني مي ‌ارزد.

توسط : admin | تاریخ : 1397/07/16 | نظرات