استفاده از سفیدکننده‌های دندان در خانه

گروه خبری دندانک
نویسنده: دکتر گلرخ ثریا، دندان‌پزشک زیبایی و ایمپلنت


داروخانه‌ها این روزها انواع محصولات خانگی سفیدکننده دندان، از چسب‌ها یا ژل‌های سفیدکننده را به شما ارائه می‌کنند، ولی آیا شما با خرید این محصولات می‌توانید دندان‌هایتان را سفید کنید و لبخندی زیباتر داشته باشید؟ جواب مثبت است، ولی این محصولات محدودیت‌هایی نیز دارند.
اگر شما از داروخانه یک چسب یا نوار یا ژل‌های سفیدکننده را خریداری کردید و آن را در منزل برای سفید کردن دندان‌هایتان به کار بردید، ولی در نهایت دندان‌هایتان سفید نشدند، باید با دندانپزشک‌تان مشورت کنید. بهتر است پیش از خرید محصولات خانگی سفید کننده دندان این کار را انجام دهید، چون دندانپزشک پس از معاینه‌ای کوتاه به شما خواهد گفت که تغییر رنگ دندا‌ن‌هایتان چه علتی دارد و شما بهتر است از چه روش و چه محصولاتی برای سفید کردن دندان‌هایتان استفاده کنید. شاید این محصولات خانگی سفیدکننده که غلظت و قدرت سفیدکنندگی کمتری دارند، برای شما موثر نباشند، در این صورت فقط وقت و هزینه‌تان را هدر داده‌اید.

1. درد و حساسیت
تقریبا نیمی‌از افرادی که از محصولات سفید کننده دندان استفاده می‌کنند، درجاتی از حساسیت دندانی و التهاب لثه را پس از آن تجربه می‌کنند. اگر شما دچار حساسیت دندانی شدید و در اثر نوشیدن مایعات گرم و سرد دندان‌هایتان دچار دردهای گذرایی شد و یا لثه‌هایتان قرمز شد، باید غلظت این محصولات سفید کننده خانگی را کمتر انتخاب کنید. به طور معمول، این عوارض در عرض چند روز از بین می‌روند، اما اگر این درد و التهاب ادامه پیدا کرد حتما با دندانپزشک‌تان تماس بگیرید.

2. سرطان
بعضی‌ها تصور می‌کنند ماده "پراکسید" که در سفید کننده‌های خانگی وجود دارد موجب سرطان مخاط دهان می‌شود، ولی این نگرانی بی دلیل است. مقدار پراکسیدی که هر فرد در روز هنگام استفاده از سفیدکننده‌های خانگی دریافت می‌کند، 10 درصد مقداری از این ماده است که هر روز در بدن تولید می‌شود. در عین حال، بزاق دهان این ماده را بی‌اثر و خنثی می‌کند. پس خیالتان آسوده باشد که سفید کننده‌ها موجب سرطان نمی‌شوند.

3. در بارداری ممنوع
اگر شما باردار هستید، باید سفید کردن دندان‌هایتان را به بعد از زایمان موکول کنید، چون این مواد سفید کننده می‌توانند بلعیده شوند و برای جنین خطرآفرین باشند. به هر حال شما باید تلاش کنید، جنین را در این 9 ماه از مواد شیمیایی مصون نگه دارید.

4. ترمیم‌ها را سفید نمی‌کند
بعضی‌ها دندان‌هایشان را از پیش با مواد ترمیمی هم ‌رنگ دندان ترمیم کرده‌اند، ولی به مرور زمان این ترمیم‌ها بد رنگ شده‌اند و یا حاشیه‌های آن رنگ گرفته‌اند. اگر شما هم چنین مشکلی دارید، باید به شما توصیه کنیم که خیال سفید کردن دندان‌هایتان را از سر بیرون کنید. مواد سفیدکننده دندان روی این ترمیم‌ها اثر چندانی ندارند و بد رنگی آنها را برطرف نمی‌کنند. بهتر است این ترمیم‌ها را تعویض کنید.

5. اگر پوسیدگی و یا لکه‌های سفید روی دندان‌هایتان دارید
بعضی‌ها وقتی مقابل آیینه می‌خندند، لکه‌های سفیدی روی دندان‌هایشان به چشم می‌آید. فراموش نکنید این لکه‌ها با سفید کردن دندان‌ها محو نمی‌شوند. از طرف دیگر، پوسیدگی و عفونت‌های لثه هم از مواردی هستند که شما را از سفید کردن دندان‌هایتان باز می دارند. ابتدا باید پوسیدگی‌های دندان‌هایتان ترمیم شود، بیماری‌های لثه‌ای بهبود یابند و پس از آن به سراغ سفید کردن دندا‌ن‌هایتان بروید.

6. بی‌اثر روی روکش‌ها
ممکن است دندانتان را روکش کرده باشید، ولی این روکش رنگش زردتر از دندان‌های طبیعی شما باشد. در این صورت نباید انتظار داشته باشید، استفاده از محصولات سفید کننده‌ خانگی دندان، دندانتان را سفیدتر کند. اگر دوست دارید رنگ روکش شما سفید شود و با رنگ بقیه دندان‌هایتان هماهنگ باشد، باید روکش دندانتان را عوض کنید و از دندانپزشک بخواهید روکشی با رنگ روشن تر برای دندان شما به کار ببرد.

7. دندان‌های زرد بهتر از خاکستری
فراموش نکنید که دندان‌های با ته ‌رنگ خاکستری دشوارتر از دندان‌های با ته ‌رنگ زرد با سفیدکننده‌های خانگی سفید می‌شوند.

توسط : admin | تاریخ : 1398/01/31 | نظرات