صفر تا صد سفيدكردن دندان‌ها

گروه خبری دندانک
نویسنده: دکتر گلرخ ثریا، دندان‌پزشک زیبایی و ایمپلنت


اين روزها تب سفيدکردن دندان ها بالا گرفته است و همه به دنبال راهي هستند که لبخندي زيباتر و سفيدتر داشته باشند. آگهي هاي تبليغاتي پر است از تبليغ وسايل و مواد مختلفي که اين کار را انجام مي دهند؛ از دستگاه زوم که در تبليغات، معجزه گر خوانده مي شود تا چسب ها و لاک هاي سفيدکننده دندان. حالا از ميان اين روش هاي مختلف، کدام بهتر است؟ کدام آثار ماندگارتري دارد؟ کدام بي خطرتر است؟

    1. اول از همه تکليف «چسب سفيدکننده دندان» و «لاک هاي سفيدکننده دندان» را مشخص کنيم. بايد گفت که اين محصولات فريبي تبليغاتي بيش نيستند و نقشي در سفيدکردن دندان ندارند، بنابراين دور خريد اين محصولات را خط بکشيد. در تبليغ هاي بسياري از محصول هاي سفيدکننده دندان مي بينيم که ادعا مي کنند با يک بار استفاده از آن محصول، دندان هاي شما تا ۹ درجه روشن تر مي شوند، ولي اين يک فريب تبليغاتي است. معمولا اين محصول ها، پس از هر بار استفاده، فقط دو تا سه درجه دندان ها را سفيدتر مي کنند.

    2. اين روزها سفيدکردن دندان ها در خانه طرفداران زيادي پيدا کرده است و شما را از رفت وآمدهاي مکرر به مطب دندان پزشکي نجات مي دهد. اگر به هر داروخانه اي سر بزنيد، بسته هاي رنگارنگ و متفاوتي از محصولات سفيدکننده دندان ها را پيدا خواهيد کرد. اما بهتر است به توصيه دندان پزشکان، يک نوع مناسب را از ميان آنها انتخاب کرده و پس از يادگرفتن نحوه صحيح استفاده از اين محصولات و تعيين مقداري از ژل سفيدکننده در هر بار مصرف از سوي دندان پزشک، از اين محصولات استفاده کنيد. اين محصولات معمولا حاوي ژل هيدروژن پراکسايد هستند. دندان پزشک ابتدا از دهان شما قالب گيري خواهد کرد و يک جفت قاشقک پلاستيکي که متناسب دهان شماست، تهيه مي کند. شما بايد ژل را داخل اين قاشقک بريزيد و آن را يکي، دو ساعت در طول روز توي دهان تان نگه داريد. گاهي نتايج آن در دو روز آشکار مي شود، ولي معمولا براي اينکه دندان ها به اندازه کافي سفيد شوند، بايد يک تا دو هفته اين عمل را تکرار کنيد. اين روش در کنار سفيدکردن دندان در مطب بهترين نتايج را ايجاد مي کند.

    3. شما نبايد تصور کنيد يک بار که دندان هايتان را سفيد کرديد تا مدت ها ديگر به سفيدکردن آنها احتياج نخواهيد داشت. سفيدکردن دندان ها آثار هميشگي ندارد. دندان ها معمولا يک سال يا بيشتر سفيد باقي خواهند ماند و حفظ نتايج درماني به اين مسئله بستگي دارد که شما پس از سفيدکردن دندان هايتان چقدر توصيه هاي ايمني را رعايت کنيد. نوشيدن زياد قهوه و چاي، کشيدن سيگار، استفاده از نوشابه هاي رنگي و عدم توجه به بهداشت دهان از عواملي هستند که تمام زحمت هاي شما را بر باد مي دهند و دندان هايتان را در مدت زمان کوتاهي پس از سفيدکردن، به رنگ اوليه خود بازمي گردانند.

    4.  اگر مي خواهيد در يک جلسه دندان هايتان را سفيد کنيد، با استفاده از ليزر اين کار ممکن مي شود. البته فراموش نکنيد که ليزر معجزه نمي کند. فقط کار چند جلسه را در يک جلسه انجام مي دهد. ليزر، انرژي زيادي را به مواد سفيدکننده وارد خواهد آورد و موجب مي شود فعاليت سفيدکنندگي اين مواد تسريع شده و خيلي زود مواد رنگي از روي دندان هاي شما پاک شود. البته ممکن است بسته به شدت بدرنگي دندان هاي شما، اين جلسه، مدت زمان کوتاه تر يا طولاني تري داشته باشد. سفيدکردن دندان ها با ليزر معمولا گران تر از ساير روش هاي سفيدکردن دندان هاست، ولي در مقابل، شما در مدت زمان کوتاهي، لبخندي سفيد و براق خواهيد داشت. لازم است حرارت حاصل از اين ليزرها به گونه اي تنظيم شود که موجب آسيب ديدن دندان ها نشده و حتما از محافظ هاي چشم استفاده شود.

    5. خميردندان زغالي، خميردندان سفيدکننده و... ذهن مصرف کنندگان را به خود مشغول مي کند، ولي توصيه ما اين است که در مصرف اين مواد زياده روي نکنيد، چون اين محصولات حاوي مواد ساينده قوي هستند و به مرور زمان ميناي دندان دچار سايش شده و دندان ها حساس مي شوند. بهتر است اين محصولات را فقط هفته اي يک بار مصرف کنيد.

   6. داروهاي گياهي خوبند، اما به شرطي که درست و بجا مصرف شوند. محصولات سفيدکننده دندان عطاري ها اغلب حاوي برگ گياهاني هستند که نقش ساينده دارند و مي توانند به ميناي دندان آسيب وارد کنند. ميناي سايش يافته رنگ پذيرتر است و به مرور رنگ دندان هايتان پس از مصرف اين مواد زردتر خواهد شد چون ميناي خراشيده رنگ بيشتري جذب خواهد کرد.

   7. توصيه آخر اينکه بهترين روش سفيدکردن دندان ها در مطب و زير نظر دندان پزشک است. در اين روش مواد سفيدکننده با غلظت بالا و کنترل شده روي دندان ها قرار داده مي شود و دندان ها با تکرار درمان، چندين درجه روشن تر مي شوند. اگر اين روش با سفيدکردن دندان ها در خانه زير نظر دندان پزشک همراه شود که عالي خواهد بود و شاهد نتايج ماندگارتر و لبخند سفيدتري خواهيد بود.

توسط : admin | تاریخ : 1398/01/28 | نظرات