طراحی لبخند زیبا

گروه خبری دندانک
نویسنده: دکتر گلرخ ثریا، دندان‌پزشک زیبایی و ایمپلنت


تا‌به‌حال، به لبخند زیبا و دوست‌داشتنی چند نفر حسودی كرده‌اید؟ دندان‌هایی سفید و ردیف كه برق می‌زنند و پیش خودتان می‌گویید: چه لبخند زیبایی! ولی واقعیت این است كه بسیاری از این لبخندهای زیبا، هنر دست دندا‌نپزشكان است و این افراد از درمان‌های دندا‌نپزشكی ویژه‌ایی به نام «طراحی لبخند» (Smile Design) استفاده كرده‌اند.
درمان‌هایی كه هم اكنون در كشور ما نیز در كلینیك‌های دندا‌نپزشكی به دوستداران لبخند زیبا ارائه می‌شود.

با دكتر همایون فراست، دندا‌نپزشك عمومی، درباره اصول «طراحی لبخند» به گفت‌وگو نشسته ایم.
آقای دكتر، خیلی‌ها لبخند زیبایی دارند. چه ویژگی‌هایی در یك لبخند باید وجود داشته باشد كه به چشم دلنشین بیاید؟
یك لبخند زیبا، باید دارای سلامت، زیبایی ، پاكیزگی و محبت باشد. این چهار عامل، یك لبخند دلنشین را به وجود می آورند. نقش سلامت در داشتن لبخندی زیبا مهم است و باید تمام اجزایی كه در یك لبخند دیده می‌شوند، سالم باشند.
دندان‌ها، لثه‌ها، لب‌ها و چهره بیمار باید سالم و بدون عیب و نقص باشند. زیبایی، پدیده‌ای هارمونیك در یك لبخند زیباست كه اگر در لبخند كسی به چشم بیاید، آرامش چشم‌نوازی را به بیننده انتقال می دهد و حس زیبایی پسندی را ارضا می‌كند.
در یك لبخند زیبا ، هماهنگی زیادی در رنگ و فرم دندان‌ها، شكل و اندازه و خطوط لب‌ها و لثه‌ها خواهید دید و از طرف دیگر، همه این اجزا با بخش‌های دیگر صورت مثل بینی، چشم و ابرو هماهنگی خواهند داشت.
اگر فردی با مراجعه به دندا‌نپزشك، زیبایی و سلامت لبخندش را به دست آورد، آیا برای حفظ یك لبخند زیبا كافی است؟
خیر. عرض كردم‌ یك لبخند زیبا، دو شاخص دیگر نیز دارد و آن پاكیزگی و نمایش محبت و احساس در لبخند است كه كاملاً به خود فرد بستگی دارد. هركس برای داشتن لبخندی زیبا، باید پاكیزگی دهان و دندان هایش را رعایت كند كه این كار با مسواك زدن و نخ دندان كشیدن میسر است.
اگر شما لبخندی سالم، زیبا و پاكیزه داشته باشید، حسی خوب و اعتماد به نفس زیادی پیدا خواهید كرد كه می‌توانید این احساس را در قالب نمایش محبت در لبخند خود، به دیگران منتقل كنید.
شما با این جمله که «هر چهره‌ای با لبخند زیباتر است» موافق هستید؟
اصولاً این مسئله آن‌قدر متداول است كه به شكل یك فرهنگ در آمده است و در همه فرهنگ‌ها گفته می‌شود هر چهره‌ای با لبخند زیباتر است. این شعاری است كه در تبلیغات بسیاری از محصولات دندا‌نپزشكی در سراسر دنیا دیده می‌شود و مردم را به تلاش برای داشتن لبخندی زیباتر تشویق می‌كند.
با این حساب، به‌نظر شما می‌توان برای هر كس «طراحی لبخند» را انجام داد و لبخند زیباتری را در چهره‌اش نشاند؟
بله، می‌توان طراحی لبخند را برای هر كسی انجام داد، ولی ممکن است نتایج یکسانی نداشته باشد؛ یعنی ممكن است پس از این کار، لبخند یک فرد بسیار زیباتر از فرد دیگر شود كه این به سن، ساختمان صورت (چهره) و بسیاری از عوامل دیگر وابسته است.
به همین دلیل، انتخاب بیمار برای انجام این درمان، بسیار مهم است و دندا‌نپزشك با مشورت بیمار و ارزیابی خواسته‌های او به این نتیجه خواهد رسید كه آیا «طراحی لبخند» برای او مناسب است یا نه. انتخاب درست بیمار برای اصلاح طرح لبخندش، در رضایت نهایی از درمان و به دست آوردن نتایج درخشان پس از درمان، اهمیت زیادی دارد.
در «طراحی لبخند» و «اصلاح طرح لبخند» یك دندا‌نپزشك چه كارهایی برای بیمار انجام می‌دهد؟
مجموعه‌ای از درمان‌های زیبایی برای بیمار انجام می‌شود. ابتدا تغییراتی در دندان‌ها داده می شود كه لثه‌ها و بافت‌های نگهدارنده دندان، با لب‌ها و شكل لب‌ها هماهنگی پیدا كنند.
دندا‌نپزشك برای این کار، خطوط چهره ی فرد را شناسایی می کند، رنگ مناسب برای دندان‌ها را با توجه به پوست فرد تعیین می‌كند، فاصله‌ی بین دندان‌ها و لب‌ها را شناسایی می کند و برنامه‌ای برای هماهنگی این اجزا با یكدیگر می‌ریزد و در نهایت با این اصلاحات و برقراری هماهنگی‌ها، لبخندی زیبا برای بیمار به ارمغان آورده می‌شود.
عمل طراحی لبخند، فقط جنبه زیبایی دارد و فقط برای زیباتر كردن فرد انجام می‌شود؟
خیر. به دست آوردن لبخند زیبا، فقط بخشی از اهداف این درمان‌هاست. به‌عنوان نمونه، گاهی برخی از دندان‌هایی که نامرتب رویش پیدا كرده اند، باعث بروز مشكلات دهانی و حتی پوسیدگی دندان‌ها می‌شوند. در طراحی لبخند این نامرتبی‌ها برطرف می شود و از بسیاری از بیماری‌های دهان و دندان پیشگیری می گردد و زیبایی نیز تامین می‌شود.
جنبه‌ی زیبایی در طراحی لبخند، یك هدف ثانویه است. ما در درجه اول، به دنبال حفظ سلامت دهان و دندان هستیم و زیبایی لبخند به صورت ثانویه حاصل خواهد شد.
برای درمان «طراحی لبخند زیبا» باید به كدام دسته از دندا‌نپزشكان مراجعه كرد؟
طراحی لبخند، یك كار تیمی است و برای طراحی لبخند زیبا، دندا‌نپزشك باید در کارهای ترمیمی، درمان بیماری‌های لثه (پریودونتولوژی)، مرتب كردن دندان‌ها (ارتودنسی) تبحر داشته باشد و دوره‌های لازم در این زمینه‌ها را دیده باشد.
فكر می‌كنید چه كسانی نامزد مناسبی برای «طراحی لبخند» خواهند بود و از این درمان بهترین فایده‌ را می‌برند؟
خب، افرادی هستند كه از لحاظ شغلی، بیشتر با مردم و ارباب رجوع سر و كار دارند و داشتن چهره‌ای دلنشین در موفقیت شغلی‌شان مؤثر است. این افراد اگر با یك طراحی دقیق، شكل لبخندشان را اصلاح كنند، بیشترین فایده را از این درمان خواهند برد.
سخنرانان، استادان دانشگاه، معلمان، هنرپیشه‌ها، سیاستمداران و... از جمله افرادی هستند كه بهترین نتایج را از این درمان می‌گیرند.
این درمان عوارضی هم برای بیماران در پی دارد؟
هر درمان دندا‌نپزشكی عوارضی در پی دارد، ولی اگر به طور صحیح و بر اساس اصول علمی انجام شود و دندا‌نپزشك تجربه كافی در این زمینه را داشته باشد، عوارض به حداقل میزان خود یا به صفر می‌رسند.
هزینه این درمان در ایران چقدر است؟
هزینه مشخصی را نمی‌توان برای آن در نظر گرفت و بر اساس درمان‌هایی كه قرار است برای اصلاح طرح لبخند انجام شود، مثل سفید كردن دندان‌ها، جراحی لثه‌ها، مرتب كردن دندان‌ها و ... این هزینه تعیین می‌شود.
این درمان مانند سایر درمان‌های زیبایی، شامل هیچ‌گونه بیمه‌ای نخواهد شد.
بهترین سن برای اصلاح طرح لبخند چه سنی است و بهتر است افراد در چه سنی برای این درمان به دندا‌نپزشك مراجعه كنند؟
این درمان سن خاصی ندارد، ولی نكته اصلی این است كه بهتر است پس از پایان سن رشد -یعنی 18 سالگی- این درمان انجام شود تا نتایج آن مدت بیشتری باقی بماند.

توسط : admin | تاریخ : 1397/07/20 | نظرات