چگونه از دندان‌ها حین درمان ارتودنسی‌ مراقبت کنیم؟

با یک سیم‌کشی روی دندان‌هایتان به خانه بر گشته‌اید و با خودتان می‌گویید تا چند ماه دیگر از شر آن دندان‌های خرگوشی راحت می‌شوید. ولی این پایان ماجرا نیست. نگهداری از سیم‌ها و براکت‌ها و پلاک ارتودنسی هم بایدها و نباید‌هایی دارد که دانستنش برای سلامت دندان‌هایتان بسیار ضروری است. این هفته می‌خواهیم از همان بایدها و نبایدها حرف بزنیم؛‌بایدها و نبایدهایی که به شما می‌گویند چگونه از دندان‌های ارتودنسی شده‌تان مراقبت کنید…
استفاده از نخ دندان مخصوص برای آنها که سیم و نگین دارند، ضروری است. این نخ دندان‌ به دلیل داشتن سه قسمت عمده یعنی تنیده شده و سخت‌تر، قسمت کاموایی و قسمتی که شبیه دیگر نخ دندان‌هاست قادر است به خوبی دندان‌های شما را از تماس با مواد غذایی و عوامل فساد دندان محافظت کند. حتی استفاده از دهان‌شویه‌های حاوی فلوراید دو تا سه بار در هفته توصیه می‌شود. مطمئن باشید اگر این نکات را رعایت کنید، به هیچ‌وجه دندان‌های شما دچار پوسیدگی نخواهد شد. گله شما از پوسیدگی‌ دندان یا بیماری لثه متعاقب ارتودنسی، ربطی به این درمان ندارد و به علت بی‌توجهی شما در سلامت دندان‌هایتان است. اغلب افرادی که مراجعه ماهیانه به ارتودنتیست خود ندارند و طی
...ادامه 
ديمون؛ تازه ‌ترين تکنيک ارتودنسي

ارتودنسي يا مرتب کردن دندان ‌ها هم مثل خيلي از اقدامات درماني، دردسر‌هاي خودش را دارد. بعضي ‌ها از دشواري تحمل دستگاه ‌هاي بزرگ ارتودنسي روي صورت و چانه ‌شان گله دارند و بعضي ‌ها هم دوست ندارند وقتي مي‌ خندند، برق فلز‌ها لبخند‌شان را بپوشاند. تحليل ريشه و لقي دندان ‌ها هم از عوارض محتمل پس از مرتب کردن دندان‌‌ ها است.
بعضي‌ ها هم از رفت ‌و آمد‌هاي تمام ‌نشدني به مطب شاکي هستند. اما اخيرا روشي به دنياي ارتودنسي معرفي شده که اين دردسر‌ها را ندارد و مي ‌توانيد در حالي‌ که شما در حال مرتب کردن دندان ‌هاي ‌تان هستيد، با خيال راحت لبخند بزنيد؛ بدون اين که از بابت ظاهر کش ‌هاي رنگي و فلزات نگيني شکل روي دندان ‌هاي ‌تان نگران باشيد. اين سيستم جديد، رفت ‌و ‌‌آمد‌هاي شما را به مطب نيز کمتر مي ‌کند؛ چرا‌ که در کوتاه ‌ترين زمان ممکن، شما به نتيجه دلخواه ‌تان مي ‌رسيد. ديمون (DAMON) نام اين سيستم جديد است.
تکنيک ارتودنسي ديمون، 3 کليد اصلي براي موفقيت خود در روي بيماران دارد و طراحان اين سيستم همين 3 کليد را علت...ادامه
ارتودنسی سریع خوب نیست

خیلی از پدرها و مادرها دوست دارند دندان‌های کودک شان مرتب و ردیف باشد.
از طرف دیگر گاهی تبلیغاتی را می‌بینیم که روش‌های ارتودنسی سریع را توصیه می‌کنند.
با دکتر فریبرز امینی، ‌متخصص ارتودنسی و مدیر گروه و دانشیار بخش تخصصی ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد تهران، در این باره به گفتگو نشسته‌ایم.
آقای دکتر! اصلا، روشی وجود دارد که بتوان دندان‌ها را ظرف مدت کوتاهی مرتب کرد؟
در درمان‌های ارتودنسی برای رفع مشکل بی‌نظمی دندان‌ها، هنوز روشی که بتواند مشکل را سریع از بین ببرد وجود ندارد.
اگر چه با تلفیق درمان‌های جراحی و ارتودنسی توسط جراح که به صورت برش‌های عمودی روی لثه و استخوان آرواره در بین دندان‌هاست و می‌تواند تمامی دندان‌ها و یا تعدادی از دندان‌ها را دربرگیرد و نصب دستگاه‌های ارتودنسی، می‌توان سرعت درمان‌های ارتودنسی را بیشتر کرد و در نتیجه طول درمان را کاهش داد.
پس از گذشت حدود 20 سال و یا بیشتر از ابداع این روش، هنوز این شیوه ی درمانی‌ به شکل متداول و مرسوم در نیامده است.
.. ادامه