آنچه درباره جامسواکی و مسواک نمی‌دانستید

گروه خبری دندانک
نویسنده: دکتر گلرخ ثریا، دندان‌پزشک زیبایی و ایمپلنت


حسابی خوابتان می‌آید و می‌خواهید بخوابید، ولی یك كار باقی مانده است، هنوز مسواک نزده‌اید! با بی‌‌حوصلگی به دست‌شویی می‌‌روید، خمیر دندان را روی مسواك می‌‌گذارید و به جلوی تلویزیون برمی‌گردید. در حالی كه غرق تماشای آخرین صحنه‌های فیلم هستید، دندان‌هایتان را تند تند مسواك می‌‌زنید. فكر می‌‌كنم یك دقیقه هم نمی‌شود.
ولی آیا این نوع مسواک زدن اثری هم دارد؟
اگر از شما سوال كنند كدام قسمت‌ از دندان‌هایتان را مسواك زده‌اید، به یاد ندارید، چون در حالی كه غرق تماشای آخر فیلم بودید، مثل هر شب و به صورت خودكار، در كوتاه‌‌ترین زمان ممكن دندان‌هایتان را مسواك زده‌اید.
یك لحظه صبر كنید.
حتما قبول دارید شما همین یك دست دندان را دارید و اگر هر یك از آنها را از دست بدهید، دندان تازه‌ای به جای آن رویش پیدا نخواهد كرد و باید تا آخر عمر با جای خالی آن كنار بیایید.
از همین امشب با دندان‌هایتان مهربان‌‌تر باشید. لحظاتی را فقط به مسواك زدن اختصاص دهید.
جلوی آینه بایستید و با این روش جدید دندان‌هایتان را مسواك بزنید:

مسواک زدن از یک تا چهار
همیشه عادت كرده‌ایم از سطح جونده ی دندان‌ها مسواك زدن را شروع كنیم، بنابراین بیشتر اوقات وقتی نوبت به سطح زبانی دندان‌ها می‌‌رسد، یا دستمان خسته شده است و یا مسواك زدن این سطح از دندان‌ها را از قلم می‌اندازیم، بنابراین از امشب به بعد، اول سطح زبانی دندان‌ها، بعد سطح جونده و آخر از همه سطح گونه‌ای دندان‌هایتان را مسواك بزنید.
هنگامی كه سطح جونده را مسواك می‌‌زنید، موهای مسواك را مثل برس روی این سطح نكشید. این كار نه تنها موجب سایش سطح دندان‌ها می‌‌شود، بلكه عمق شیارهای سطح دندان را نیز پاك نخواهد كرد. روش درست آن است كه موهای مسواك را روی سطح جونده دندان‌ها فشار دهید و مسواك را فقط در جای خود لرزش دهید. به این ترتیب عمق شیارها كه محل اولیه ایجاد پوسیدگی است، پاك خواهد شد.
پشت دندان‌های جلویی و پشت آخرین دندان‌های موجود در هر قوس فكی كه معمولا دندا‌ن‌های عقل هستند، سرزمین‌های فراموش شده در دهان شما می‌‌باشند كه مسواك كمتر به این سرزمین‌ها پا می‌‌گذارد.
برای پاك كردن این سطوح، مسواكتان را به صورت عمودی گرفته و یك زاویه 45 درجه به آن بدهید. در این وضعیت موهای مسواك به این سطوح رسیده و می‌تواند كاملا این سطوح را پاك كند.
از همین امشب برای مسواك زدن از این روش جدید استفاده كنید.

ناگفته‌های جامسواکی
شما مسواکتان را کجا نگه می‌دارید؟ در جا مسواکی کنار دست‌شویی و یا در یک لیوان روی میز آرایشتان؟ تا به حال فکر کرده‌اید بهترین محل برای نگهداری مسواک کجاست؟ بد نیست بدانید جامسواکی کنار دست‌شویی اصلا محل مناسبی برای قرار دادن مسواک نیست، چون وقتی شما از توالت خارج می‌شوید و دست‌هایتان را در دست‌شویی می‌شویید، کاسه دست‌شویی آغشته به تعداد زیادی میکروب خواهد شد. این میکروب‌ها با فشار آب در فضای دست‌شویی پخش می‌شوند و روی مسواک‌ها می‌نشینند. شما با وارد کردن مسواک به دهانتان میکروب‌ها را وارد دهان و دستگاه گوارش تان خواهید کرد.
توصیه ما این است که برای دست‌شویی‌تان یک کابینت مخصوص نگهداری مسواک بخرید و مسواک‌ها را درون این کابینت دربسته نگهداری کنید. اگر تغییر دکوراسیون برایتان دشوار است، حداقل یک کاور مسواک برای هر کدام از مسواک‌هایتان بخرید و سر مسواک‌ها را درون این درپوش‌ها نگهداری کنید.
روش دیگر هم این است که مسواک‌ها را خارج از دست‌شویی مثلا در اتاق خواب تان نگهداری کنید.

راهنمای خرید مسواک
- سایز سر مسواک را متناسب با اندازه دهان خود انتخاب کنید. مسواک مناسب باید به شما امکان دسترسی به بیشترین سطح دندان‌ها را بدهد و شما بتوانید به راحتی دندان‌های عقبی را با آن تمیز کنید.
- سلیقه و نظر شما مهم است. مسواکی را انتخاب کنید که با آن راحت باشید و با سهولت بتوانید با آن دندان‌هایتان را بشویید. سعی کنید نسبت به مسواک تان احساس خوبی داشته باشید.
- در صورتی که تحلیل لثه دارید و یا دندان‌های شما به آب سرد و گرم حساس است، از مسواک‌های فوق نرم (سوپرسافت یا اکستراسافت) استفاده کنید.
- دسته مسواک باید به گونه‌ای باشد که به راحتی در دست شما قرار گیرد. دسته مسواک هرچه حجیم‌تر باشد، راحت‌تر در کف دست جای می‌گیرد و در نتیجه کنترل بهتری در مسواک زدن خواهید داشت.
- زاویه بین دسته و سر مسواک باید کم باشد، یعنی دسته با شیب ملایمی به سر ختم شود.
- برخی کارخانجات تولیدکننده مسواک، مدعی هستند که به دلیل ایجاد تغییراتی اندک در نحوه قرارگیری، طول، سختی و نحوه قرار گرفتن، دارای بهترین طراحی هستند و طرح جدید مسواک ارایه شده ی آنها، بهترین کارایی را دارد.
اگرچه ادعا می‌شود بعضی انواع مسواک‌های جدید، پلاک‌های میکروبی را بهتر برمی‌دارند، ولی تحقیقات، نشان داده شده است که هیچ یک برتری مشخصی بر دیگری ندارند و هیچ مسواکی قادر نیست همه پلاک‌ها را بردارد. به نظر دندانپزشکان، روش مسواک زدن صحیح مهم‌تر از نوع مسواک است.
- مسواک شما باید دارای سر کوتاه، الیاف نایلونی با نوک گرد و نرم یا متوسط باشد. سر الیاف و موهای مسواک در صورتی که گرد باشد، حین مسواک زدن لثه را کمتر تحریک خواهد کرد و احتمال آسیب لثه کاهش می‌یابد.
- یک مسواک خوب آن است که بعد از مدتی استفاده، پرزهای آن پخش و پلا نشود. شاید بگویید که همه مسواک‌ها بعد از مدتی این‌طور می‌شوند، اما مسواک اگر خوب باشد، به جای اینکه در مدت دو هفته خراب شود، 3 تا 4 ماه بدون اینکه پرزهایش مشکلی پیدا کنند، کار می‌کند.
واقعیت این است که تمیز کردن دندان‌ها وقتی امکان دارد که پرزهای مسواک خاصیت ارتجاعی خود را از دست نداده باشند.

توسط : admin | تاریخ : 1398/01/31 | نظرات