دندان‌پزشكی در نمای نزدیك

گروه خبری دندانک
نویسنده: دکتر گلرخ ثریا، دندان‌پزشک زیبایی و ایمپلنت


شاید باور نكنید از عمر دندانپزشكی در ایران بیش از ۷۰ سال نمی گذرد. شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید در سال ۱۳۰۰ هجری شمسی یعنی حدود ۸۷ سال پیش فقط سه نفر دندانپزشك در شهر تهران وجود داشت. یكی از برجسته ترین آنها، دكتر دندانپزشك اهل كشور لهستان بود كه دندانپزشك مخصوص رضاخان به شمار می رفت و تبحر فوق العاده ای در طراحی و ساخت پروتزهای دندانی داشت. دو دندانپزشك دیگر تهران قدیم نیز اهل كشور سوئیس و تركیه بودند.
پس از تاسیس دانشگاه تهران در سال ۱۳۱۶، دندانپزشكان به صورت مجزا در آن تحصیل نمی كردند بلكه درمان بیماری های دهان و دندان به عنوان واحدی جداگانه به پزشكان تدریس می شد.

۲۳ فروردین؛ روز دندانپزشك
تا چندی پیش از این، هنگامی كه صفحات تقویم رومیزی خود را ورق می زدید و به روز ۲۳ فروردین می رسیدید، مشاهده می كردید كه در گوشه ای از صفحه نوشته شده است: «روز بهداشت كار دهان و دندان». ولی اكنون چند سالی است كه این روز به نام روز دندانپزشك نام گذاری شده است. هرچند به نظر می رسد بهتر بود روز جداگانه به این نام اختصاص می یافت تا بیشتر نشانگر نقش این گروه از پزشكان در ارتقای سطح بهداشت دهان و دندان افراد جامعه و درمان بیماری های دهان و دندان باشد.
دندانپزشكی، حرفه ای بسیار قدیمی است و شاید پیدایش آن به زمانی بازگردد كه انسان ها به فكر سلامت و بهداشت و زیباتر كردن دندان هایشان افتادند. اولین مسواك ها را اهالی خاورمیانه استفاده می كردند و آن را با همین نام یعنی Misswak می خواندند. مسواك آنها شامل شاخه كوچكی از درخت <سالوادوراپرسیكا> بود كه آن را روی آب به مدت یك روز غوطه ور می كردند تا الیاف آن از هم جدا شوند. چوب این درخت اثرات مثبتی نیز روی لثه ها داشت.
جالب است بدانید نخستین صندلی های دندانپزشكی كه در جهات گوناگون حركت می كنند، در موزه <دانشكده كپنهاك> به نمایش گذاشته شده است، در صورتی كه به هلند سفر كردید حتما از این موزه دیدن كنید ولی اغلب دندانپزشكان تا سال ۱۹۵۰ یعنی حدود ۵۰ سال پیش ترجیح می دادند ایستاده كار كنند، برخلاف دندانپزشكان امروزی كه اغلب در حالت نشسته روی دندان های شما كار می كنند.

تفاوت دندانپزشك و دندان ساز
شاید شما هم شنیده اید كه برخی افراد كه ازنظر تحصیلات در مراتب بالایی قرار دارند می گویند «ساعتی پیش برای عصب كشی دندان به مطب دندان سازی رفته بودم»، در حالی كه این اصطلاح كاملا اشتباه است. «دندانپزشكی» و «دندان سازی» دو حرفه متفاوت هستند.
اولین دانشكده دندانپزشكی در سال ۱۳۳۵ در دانشگاه تهران دایر شد و دندانپزشكان قدیمی تری كه می شناسید، نخستین دانشجویانی بودند كه از این دانشكده فارغ التحصیل شدند.

▪ دندانپزشك:
فردی است كه پس از گذراندن شش سال دوره عمومی دندانپزشكی و ارائه پایان نامه، از دانشكده دندان پزشكی فارغ التحصیل شده و با مدرك دكترای دندان پزشكی كلیه خدمات عمومی دندانپزشكی را ارائه می كند. یك دندانپزشك می تواند دندان های شما را ترمیم كند، دندان ها ی تان را عصب كشی كند، ارتودنسی متحرك و ثابت انجام دهد و دندان های تان را مرتب كند، به درمان بیماری های لثه شما بپردازد و انواع دست های دندان های متحرك كامل و تكه ای (پارسیل) و روكش ها را برای دندان های تان بسازد. دندانپزشكان اجازه جراحی های در محدوده دهان و لثه را نیز دارند.

▪ دندان ساز:
دندان سازان معمولا افرادی هستند كه دندان سازی را به صورت تجربی فراگرفته اند. شما تابلوهایی با این عنوان در سطح شهرها مشاهده می كنید. این افراد دارای تحصیلات علمی و دانشگاهی نیستند بلكه به صورت تجربه و آزمون و خطا برخی از اقدامات دندان پزشكی را زیرنظر افراد هم صنف خود آموخته اند. جالب است بدانید كه به این گروه از افراد مطابق قانون مصوب شورای اسلامی سال ۶۴، مجوز فعالیت به عنوان «دندان سازان تجربی» داده شده ولی به نظر می رسد این مجوز فقط برای افراد قدیمی تر این رشته صادر شده است و در سال های اخیر مجوز جدیدی برای فعالیت این افراد صادر نمی شود. دكتر سید مهدی وردی، مدیركل دفتر سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت تاكید دارد:  «این افراد اجازه نصب تابلوی مطب را ندارند و فقط می توانند كلمه دفتر كار را روی تابلوی خود بنویسند. مطابق قانون، این افراد فقط مجاز به ساخت دندان مصنوعی متحرك، پركردن پوسیدگی های سطحی و جرم گیری دندان ها هستند». 
دندانپزشكی علم و هنری است كه تبحر و مهارت در آن با مطالعه علمی ساختمان و بافت های دهان و طبیعت زنده آنها و سال ها تجربه بالینی در مطب یا درمانگاه به دست می آید، بنابراین به نظر می رسد كه در زمان كنونی كه دندانپزشكی نوین روز به روز پیشرفت می كند، كم كم زمان آن رسیده كه سلامت و بهداشت دهان و دندان مردم به طور كامل به متولیان آن، یعنی دندانپزشكان سپرده شود، كاری كه امروزه در تمام كشورهای دنیا انجام می شود.
نیم نگاهی به متخصصان دندانپزشكی
شما ممكن است هنگامی كه با مشكلی در ارتباط با دهان و دندان خود برخورد می كنید، سردرگم باقی بمانید كه باید به كدام متخصص دندانپزشكی مراجعه كنید. در این مطلب شما با تخصص های متفاوت این رشته آشنا می شوید:

▪ آندودونتیكس (تخصص ریشه دندان)
شما معمولا برای «عصب كشی» دندان باید به این گروه از دندانپزشكان مراجعه كنید. هنگامی كه بافت های درون دندان شما بر اثر رسیدن میكروب های پوسیدگی زا و یا ضربه آسیب ببینند و ملتهب و عفونی شوند، معمولا دندان های شما خود به خود دچار دردی گنگ می شوند كه در زمان شب تشدید می شود. وجود این علایم نشانه این است كه باید برای عصب كشی به دندانپزشك مراجعه كنید.

▪ ارتودنسی (مرتب كردن دندان ها)
اگر دندان هایتان نامرتب و پس و پیش باشند و یا مشكلات و ناهنجاری هایی در فك بالا و یا پایین شما وجود داشته باشد، باید برای درمان به مطب این گروه از دندانپزشكان بروید. این دندانپزشكان پس از قالب گیری و عكس برداری از دهان تان، از پلاك های متحرك و نگین ها و سیم های ثابت كه روی دندان های كار گذاشته می شوند، برای ردیف كردن دندان های تان استفاده می كنند.

▪ پریودونتیكس (تخصص بیماری های لثه و بافت های نگهدارنده آن)
این روزها خیلی ها به دنبال جایگزین كردن دندان از دست رفته شان، به وسیله «ایمپلنت های دندانی» هستند. ایمپلنت گرچه درمانی پرهزینه است، ولی زیبایی و عملكرد قبلی دندان را به شما بازمی گرداند. برای كارگذاشتن ایمپلنت در فك های تان باید به متخصصان بیماری های لثه مراجعه كنید. در صورتی كه لثه های تان قرمز و متورم شده اند و یا خون ریزی می كنند و یا روی سطح دندان های تان جرم انباشته شده است، این گروه از دندانپزشكان می توانند بهترین روش های درمانی را به شما ارائه دهند.

▪ دندانپزشكی ترمیمی و زیبایی:
سفیدكردن دندان های بدرنگ، لامینیت كردن دندان ها (تیغه ای چینی كه بر سطح لبی دندان های جلویی چسبانده می شوند و دندان ها را ردیف و هم رنگ نشان می دهند)، از مهارت های این گروه از دندانپزشكان است. شما می توانید برای ترمیم دندان های تان با مواد هم رنگ دندان و یا آمالگام (ماده پركننده نقره ای رنگ دندان) به این گروه از دندانپزشكان مراجعه كنید.

▪ پروستودونتیكس (متخصص پروتزهای دندانی)
ساخت دست دندان كامل، تكه ای (پارسیل) و انواع روكش برای دندان های تان را به این گروه از دندانپزشكان بسپارید. این متخصصان می توانند دست دندانی را برای شما بسازند كه بهترین گیر را در دهان تان داشته باشد و بتوانید به راحتی با آن غذا بخورید.

توسط : admin | تاریخ : 1398/01/28 | نظرات