پيشگيري از بيماري‌هاي لثه

گروه خبری دندانک
نویسنده: دکتر گلرخ ثریا، دندان‌پزشک زیبایی و ایمپلنت


در ادامه ي مطلب قبلي با عنوان «بيماري هاي لثه، خاموشند»، در اين مقاله روش هاي پيشگيري و درمان اين بيماري ها را براي شما بيان مي کنيم.

چه کنيم که از بيماري‌هاي لثه‌اي پيشگيري کنيم تا نيازي نباشد براي چنين درمان‌هاي پيشرفته‌اي به متخصصان لثه مراجعه کنيم؟
کليد اصلي براي پيشگيري از بيماري‌هاي لثه‌اي، مسواک زدن و نخ کشيدن مرتب و منظم دندان‌هاست. آنچه بايد به آن توجه کرد، مدت زمان نخ کشيدن و مسواک زدن است.
30  ثانيه قبل از رفتن به رختخواب، تند تند مسواک زدن و نخ کشيدن را هم به صورت نامنظم انجام دادن يا اصلاً از نخ دندان استفاده نکردن، نمي ‌تواند از بيماري‌هاي لثه‌ پيشگيري کند.
مسواک زدن به روش صحيح و نخ کشيدن بايد حداقل 4 تا 5 دقيقه طول بکشد.
5 دقيقه در طول شبانه‌روز براي سلامت دهان و دندان وقت گذاشتن، زمان بسيار اندکي است، ولي سلامت دندان‌ها و لثه‌ها را به بهترين صورت ممکن تضمين مي ‌کند.
نکته ديگر آموختن روش صحيح مسواک زدن و نخ کشيدن است، افراد مي ‌توانند اين روش ها را از دندانپزشکان عمومي در جلساتي که براي معاينه دندان‌هايشان مراجعه مي ‌کنند، بياموزند.

ممكن است بيماري‌هاي لثه‌اي، موجب بيماري ساير اندام‌ها شوند؟
بله، امروزه ثابت شده است که بيماري‌هاي لثه مي ‌توانند موجب بروز بيماري در بافت‌هاي ديگر بدن شوند. مثلاً اگر خانم‌هاي باردار مبتلا به بيماري‌هاي لثه‌اي پيشرفته شوند، ممکن است دچار زايمان زودرس شوند و نوزاد نارس به دنيا آورند.
به همين دليل از خانم هاي باردار خواسته مي‌ شود در طول بارداري، چندين بار براي معاينه لثه‌ها و دندان‌هايشان به دندانپزشک مراجعه کنند تا با يک جرم‌گيري ساده از تبديل يک بيماري لثه‌اي خفيف به بيماري‌ پيشرفته پيشگيري شود. همچنين وجود بيماري لثه مي‌ تواند موجب تشديد بيماري قلبي در مبتلايان به آن شود.

آيا عكس اين قضيه هم صادق است؟
بله، مطالعات نشان مي ‌دهد ميزان بروز بيماري‌هاي لثه‌اي در افرادي که بيماري قلبي دارند بيش از ساير افراد است. چون منشأ بيماري‌هاي لثه‌اي و برخي از بيماري‌هاي قلبي، هر دو عفوني است، مثلاً بيماري دريچه‌هاي قلب يکي از بيماري‌هاي قلبي است که در اثر عفونت دريچه‌ها با ميکروب‌هاي بيماري‌زا ايجاد مي ‌شود. حالا اگر کسي بيماري لثه‌اي داشته باشد، ميکروب‌ها مي‌ توانند خود را از طريق خون به قلب رسانده و آغازگر بيماري‌هاي عفوني بافت‌ قلب باشند.

آيا روش زندگي، مي ‌تواند ‌شانس ابتلا افراد به بيماري‌هاي لثه‌اي را بالا ببرد؟
صد درصد همين گونه است. براي ابتلا به بيماري‌هاي لثه‌اي يک سري عوامل خطرساز (Risk Factor) وجود دارد که اگر در زندگي روزمره افراد وجود داشته باشند، بيش از ديگران در خطر ابتلا به بيماري‌هاي لثه‌اي قرار مي‌ گيرند.
يکي از اين عوامل، سيگار کشيدن است كه چون از فعاليت مؤثر عوامل دفاعي در محيط دهان عليه ميکروب‌‌ها جلوگيري مي کند، سرعت تکثير و قدرت بيماري‌زايي ميكروب‌ها را افزايش مي‌ دهد. همچنين تغييرات هورموني كه در دوران بلوغ، حاملگي و شير‌دهي در بدن روي مي ‌دهند نيز شانس ابتلا به بيماري‌هاي لثه‌اي را افزايش مي ‌دهند.

لثه‌هاي بسياري از افراد مسن، به ويژه در بخش‌ جلويي تحليل مي ‌رود، چه درماني براي آن پيشنهاد مي‌ کنيد؟
در درجه اول بايد علت تحليل لثه مشخص گردد و بر اساس آن، از شيوه ي درماني صحيح استفاده شود. يکي از علت‌هاي تحليل لثه روش‌ غلط مسواک زدن و وارد کردن نيروي سنگين به لثه‌ها و استفاده از مسواک سخت (Hard)  است. در اين موارد تعويض مسواک و تصحيح روش مسواک زدن از تحليل بيشتر لثه پيشگيري مي ‌كند.
در موارد پيشرفته نياز به جراحي و پيوند لثه است که در يک جراحي کوتاه مدت، حدود نيم ساعت، مقداري لثه معمولاً از کام (سقف دهان) برداشته شده و به محلي که لثه‌ها تحليل رفته است پيوند زده مي‌ شود. اين پيوند لثه، لقي دندان‌ها را نيز کاهش مي‌ دهد.

توسط : admin | تاریخ : 1398/01/27 | نظرات