از دستیابی به ژن رویش دندان تا ضدعفونی کردن دندان مصنوعی

گروه خبری دندانک
نویسنده: دکتر گلرخ ثریا، دندان‌پزشک زیبایی و ایمپلنت


سال 2010 میلادی، سالی سرشار از موفقیت برای دنیای دندان پزشکی بود. چون محققان علم دندان پزشکی توانستند وسایل نوین و نویی را ابداع کنند که هر کدام گره از کار مشکلات دندانی مردم دنیا می گشایند...
از سوی دیگر نتایج تحقیقات محققان، یافته های جالبی را برای دندان پزشکان به ارمغان آورد تا بتوانند افراد را برای حفظ سلامت دهان و دندان شان بهتر راهنمایی کنند. در این مطلب چند کشف دندان پزشکی مهم سال ۲۰۱۰ را برای شما جمع آوری کرده ایم:

۱) کشف ژنی که باعث رویش دندان نوین در دهان می شود

تصورش را بکنید؛ شما دندان تان را بر اثر پوسیدگی یا ضربه از دست داده باشید و به دنبال کاشتن ایمپلنت در دهانتان باشید. کشف نوین دانشمندان شما را از ایمپلنت بی نیاز می کند. دانشمندان ژنی را شناسایی کرده اند که با تحریک آن می توان باعث رویش دندان جدیدی در دهان شد. محققان ژنی را شناسایی کرده اند که تولید مینای دندان را کنترل می کند. این ژن، مسوول ایجاد کردن دندان نوین و اضافی در دهان است. محققان می گویند با کشف این ژن نوین در آینده می توان از ترمیم دندان که برای بسیاری از افراد دردآور است، صرفنظر کرد.
اسم این ژن Ctip۲ است و برای اولین بار در موش های آزمایشگاهی شناسایی شده است. این ژن در کنترل سیستم مغز و اعصاب، پوست و ایمنی بدن موثر است. البته دانشمندان اعتقاد دارند که این ژن یک ژن چند کارکردی است و در تولید مینای دندان هم نقش موثری دارد. این ژن عامل بلوغ سلول های میناساز است.

سلول های میناساز، سلول هایی هستند که مواد مینایی را ترشح می کنند. محققان دانشگاه مورگان امید دارند، بتوانند از این ژن در علم سلول های بنیادی استفاده کنند و باعث رویش و جایگزینی دندان های از دست رفته انسان ها شوند. همچنین می توان با کنترل این ژن باعث تقویت مینای دندان شد و حتی مینای از دست رفته را بازسازی کرد. محققان امید دارند در طول ۱۰ سال توانایی رویاندن دندان نوین از سلول های شیاری را که توانایی رویش بخشی از بدن را دارند به دست آورند. دانشمندان موفق شده اند که سلول های بنیادی را از عصب دندان به دست آورند و در شرایط آزمایشگاهی رویش دهند و در دهان موش ها جایگزین کنند.

۲) کشف این نکته که نوشابه های انرژی زا پوسیدگی دندان می آورند

نوشابه های انرژی زا همه جا طرفدار دارند؛ نوشابه هایی که می گویند انرژی شما را برای زندگی چند برابر می کنند. ولی محققان سال گذشته میلادی اثبات کردند این نوشابه ها دشمن دندان هستند و به دندان آسیب می رسانند، دلیل پیدایش این مشکل نیز سطح بالای اسید در این نوشابه هاست. برای پی بردن به اثر نوشابه های انرژی زا بر دندان، دانشمندان دو ظرف آماده کردند و در یکی آب و در دیگری نوشابه انرژی زا ریختند. سپس چند دندان را داخل این ظروف ریختند و با تعجب مشاهده کردند که دندان ها درون ظرف نوشابه خوردگی پیدا کردند.

اسیدسیتریک در نوشابه های انرژی زا عامل پوسیدگی و تخریب دندان است. نتیجه این مطالعه در کنگره بین المللی تحقیقات دندان پزشکی میامی به چاپ رسیده است. این محققان دندان های گوساله را از وسط نصف کردند و هر نیمه را در آب و نوشابه انرژی زا قرار دارند و نتیجه را ۷۵ تا ۹۰ دقیقه بعد مقایسه کردند. دکتر مارک ولف، پروفسور و رییس بخش پوسیدگی شناسی دانشگاه نیویورک می گوید: «این نخستین بار است که اسیدسیتریک به عنوان عامل ایجادکننده پوسیدگی دندان شناسایی شده است.» وقتی اسیدسیتریک موجود در نوشابه انرژی زا به دندان برخورد می کند مینای دندان را نرم می کند و با یک مسواک زدن این مینای نرم با سایش مسواک و خمیردندان، مستعد سایش، حساسیت و پوسیدگی می شود.

۳) ساخت وسیله ای برای ضدعفونی کردن دندان مصنوعی در خانه با اشعه ماورای بنفش

دندان پزشکان موفق به ساخت دستگاهی شده اند که قابلیت ضدعفونی کردن دندان مصنوعی را با اشعه ماورای بنفش در منزل دارد. معمولا یکی از مشکلات افرادی که دست دندان دارند این است که نمی دانند شب ها دست دندان شان را در کجا قرار دهند که هم تمیز بماند و هم از نظر زیبایی برای دیگران مشکل ایجاد نکند.

این وسیله نوین پلاک های دندانی و دست دندان را ضدعفونی می کند و مخزن نگهدارنده خوبی برای این وسایل است. این وسیله شکل حرف انگلیسی U است و دارای لامپ کم مصرف اشعه مافوق بنفش است و نور را به داخل پلاک ها می تاباند و با تاثیر بالا و ایمنی مناسب آنها را ضدعفونی می کند. طی چند دقیقه، ۹/۹۹ درصد از میکروب های معمولی که روی پلاک ها و دست دندان ها وجود دارند، از بین می روند. روش استفاده از آن هم آسان است. کافی است پلاک را شسته و تکان دهید سپس درون این دستگاه قرار دهید و ۸ دقیقه دستگاه را روشن کنید. طی این ۸ دقیقه تمام میکروب ها کشته می شوند و پلاک آماده استفاده در روز بعد است. شما می توانید از همین دستگاه برای نگهداری دست دندان هایتان در طول شب استفاده کنید.

توسط : admin | تاریخ : 1398/01/29 | نظرات