در جستجوي دندان از دست رفته

گروه خبری دندانک
نویسنده: دکتر گلرخ ثریا، دندان‌پزشک زیبایی و ایمپلنت


با روش‌هاي جايگزيني دندان‌ها آشنا شويد


حتما شما هم مي‌دانيد كشيدن يك دندان و از دست دادن آن تا چه اندازه مي‌تواند ناراحت كننده باشد ولي با روش‌هايي كه امروزه در دنياي دندانپزشكي وجود دارد شما مي‌توانيد براي سومين بار داشتن يك دندان را پس از دندان‌هاي شيري و دايمي‌تجربه كنيد.
پيش از اين فقط دست دندان و دست دندان تكه‌اي و روكش و پل جايگزين دندان‌هاي از دست رفته بود ولي اين روزها شما با كاشتن يك ايمپلنت احساس داشتن يك دندان طبيعي را تجربه خواهيد كرد. اگر به تازگي يكي و يا تعداد بيشتري از دندان‌هايتان را به هر دليل از دست داده‌ايد در اين مطلب به شما خواهيم گفت كه بهترين روش براي جايگزيني دندان‌هايتان چيست.

يك دندان، چند انتخاب

به‌طور معمول روش‌هاي مختلفي براي جايگزيني دندان يا دندان‌ها بسته به تعداد و موقعيت آنها وجود دارد که به طور ساده به اين شرح است:

• بريج‌هاي دنداني: در اين درمان دندان‌هاي دو طرف ناحيه بي‌دندان تراشيده و آماده مي‌شوند تا بعد از طي مراحل قالب‌گيري و ساخت پروتز همانند پايه‌هاي پلي براي جايگزيني دندان‌هاي از دست رفته عمل نمايند. اين نوع درمان جزو درمان‌هاي ثابت و دايمي ‌با طول عمر مشخص محسوب مي‌گردد.

• پلاک‌هاي پارسيل: در اين نوع درمان دندان‌هاي موجود از نظر تعداد و يا کيفيت و بالاخره از نظر موقعيت جوابگوي درمان پروتز ثابت توسط بريج نيستند. به طور مثال بيماري که تمامي‌دندان‌هاي خلفي خود را در يک فک از دست داده نمي‌تواند توسط پروتز ثابت يا بريج آنها را جايگزين نمايد. به اين ترتيب پروتز متحرکي ساخته مي‌شود که توسط گيره‌ها يا قلاب‌هاي مخصوص از دندان‌هاي موجود گير خود را تامين مي‌کند.

• دست دندان کامل: در اين حالت بيمار کليه دندان‌هاي يک فک يا هر دو را از دست داده است که تنها توسط دست دندان کامل متحرک جايگزين خواهند شد.
ايمپلنت‌هاي دنداني

ايمپلنت‌هاي دنداني نوعي از درمان‌هاي دندانپزشکي محسوب مي‌شوند که طي آن دندان يا دندان‌هاي از دست رفته بيمار به گونه‌اي جايگزين مي‌گردند که از نظر ظاهري و کارايي همانند دندان‌هاي طبيعي خواهند بود. در حقيقت ايمپلنت دنداني مانند يک ريشه مصنوعي طي مراحل خاص و دقيقي در داخل استخوان قرار داده شده و سپس روي آن دندان از دست رفته جايگزين مي‌گردد. ايمپلنت‌هاي دنداني نوين بشکل يک پيچ توپر تيتانيومي‌ساخته مي‌شوند که روي بدنه آنها پوشش‌ها و آماده سازي‌هاي مختلفي جهت تسريع عمل استخوان سازي و پيوند خوردن استخوان به بدنه ايمپلنت طراحي گرديده است. کليه قطعات مورد نياز توسط پيچ به هم متصل مي‌گردند. درمان ايمپلنت‌هاي دنداني از دو بخش مجزا تشکيل مي‌شود. در مرحله اول توسط يک عمل جراحي محدود ايمپلنت داخل استخوان فک کار گذاشته مي‌شود و در مرحله دوم پروتز مورد نظر جهت جايگزيني دندان يا دندان‌هاي از دست رفته ساخته مي‌شود.

کدام روش بهتر است؟

هر يک از درمان‌هاي فوق داراي مشکلات و معايب مربوط به خود است که وقتي به مطب دندانپزشكي مي‌رويد مي‌توانيد آنها را از دندانپزشكتان سوال كنيد و بر اساس اينكه محاسن كدام روش بر معايبش مي‌چربد، يكي از اين روش‌ها را براي جايگزيني دندان‌هايتان انتخاب كنيد. ما در اينجا برخي از اين تفاوت‌ها را آورده‌ايم:
• تراش دندان باعث تخريب بخش عمده‌اي از نسج سالم آن مي‌شود. ضمن آنکه ممکن است به دليل عمق تراش عصب دندان نيز درگير اين درمان شود و نياز به درمان ريشه را اجتناب ناپذير نمايد.
• خطراتي نظير پيدايش پوسيدگي در لبه‌هاي روکش‌ها و يا بيماري‌هاي لثه همواره سلامت دندان‌هاي پايه بريج را تهديد مي‌نمايد.
• بار دندان يا دندان‌هاي از دست رفته روي دندان‌هاي پايه منتقل خواهد شد که همين افزايش نيرو موجب به خطر افتادن سلامت آنها در دراز مدت خواهد شد.
• استخوان ناحيه بي‌دنداني در زير بريج به دليل بلا استفاده ماندن دچار تحليل دايمي خود به خودي خواهد شد.
• عمر بريج‌ها در بهترين شرايط بين 7 تا 10 سال برآورد مي‌گردد و تعويض آنها هميشه با تخريب بيشتر دندان‌هاي پايه همراه خواهد بود.
• پلاک‌هاي متحرک به دليل حرکت زياد حين جويدن غذا و تکلم همواره فشار زيادي به دندان‌هاي پايه و استخوان زيرين وارد مي‌نمايند. همين مساله سبب مي‌شود که اغلب با تحليل‌هاي غير قابل جبران استخوان و يا آزردگي‌هاي مخاطي روبه‌رو‌ باشيم.
• وجود گيره‌ها يا قلا‌ب‌ها علاوه بر به خطر انداختن زيبايي کار همواره امکان گسترش پوسيدگي‌هاي وسيع را به دليل تجمع پلاک ميکروبي و مواد غذايي در اطراف خود و دندان‌هاي پايه را افزايش مي‌دهند.
• دست دندان کامل به ويژه در فک پايين به دليل حرکات غير قابل کنترل و عدم ثبات حين جويدن غذا، بلع و تکلم همواره سبب آزار و اذيت بيماران مي‌گردد.
• هزينه درمان‌هاي پروتز ثابت – بريج – معمولا بسيار بالا است و با توجه به تعويض‌هاي مکرر و درمان‌هاي تکميلي در قالب موارد از هزينه ايمپلنت‌هاي دنداني نيز بيشتر خواهد شد.
• دست دندان کامل علي رغم هزينه پايين تر هيچ‌گاه انتظارات بيمار و دندانپزشک را تامين نخواهد کرد.

توسط : admin | تاریخ : 1398/01/28 | نظرات